Дисципліни:

Столовий етикет - Загальні положення


« Етика бізнесу / Укладач доц. Бондаренко С. М. 2010

Сидіти за столом потрібно рівно. При цьому, ясна річ, не слід горбитись. Якщо в руках у вас немає столових приборів - краще опустити їх на коліна, щоб у вас не виникло бажання качати хлібні кулі по столу. Можете покласти кисті рук на стіл, але не слід крутити будь-що у руках.

З дитинства всі знають, що руки на стіл під час їди класти не можна. Але бувають ситуації, коли виникає в цьому потреба. Бо трапляється, коли під час урочистого банкету вам треба перемовитися з сусідом по столу, що сидить навпроти. Для цього треба використати час, коли кульмінація споживання страв позаду, і нахилитись до «візаві», - а це майже неможливо без того, щоб не покласти лікті на стіл. Схожа ситуація виникає під час трапези в ресторані, особливо коли гучна музика заважає спілкуванню. В усякому разі, лікті на столі виглядатимуть краще, ніж якщо ви будете спиратись на стіл або ж стілець.

Інколи викликає труднощі користування серветкою. Слід запам'ятати: чоловік ні за яких обставин не повинен закладати серветку за комір, чи між ґудзиками сорочки, чи ж за пояс! Користуючись серветкою, не витирайте нею рота, а злегка торкніться вуст. Якщо ви закінчили їсти — треба встати з-за столу, покласти серветку зліва від себе, а якщо тарілки прибрані - перед собою. її не слід складати знову чи м'яти. На званій вечері господиня на знак закінчення трапези кладе свою серветку на стіл - і гості роблять те ж.

Коли ж треба починати їсти? Ясна річ: коли блюда подані всім. Господар (господиня) перші подають приклад. Якщо це обід на 15 і більше осіб - обов'язок господарів запросити гостей до страви тоді, коли порції стоять вже перед 6-7 гостями. Не ґречно перегинатися через весь стіл за тим, що ви хотіли б узяти. Якщо страва чи приправа опинилися надто далеко від вас - зверніться з проханням до того, хто сидить ближче.

Коли на столі немає таких обов'язкових речей, як масло, сіль чи перець, ви маєте право попросити у господині. Але не можна просити чогось екзотичного. Блюда чи приправи кожного разу передаються від людини до людини, чи, якщо тримати їх у руках незручно, ставляться на стіл, щоб гість взяв собі цю страву і передав її далі. Блюда, що мають ручки, передають ручками до того, хто бере. Страву собі на тарілку кладуть роздавальною ложкою чи виделкою так, щоб не впустити те, що берете, на скатертину. Усі страви, що подаються на шматочках підсмаженого хліба (тости), крім смажених голубів та перепелів, - гриби, спаржу, «солодке м'ясо» - слід брати з підноса разом з ними, оскільки, по-перше, так простіше перенести все до себе на тарілку, а по-друге, купа м'яких тостів на підносі - не дуже естетичне видовище. І тому тост разом з усім, що на ньому знаходиться, знизу беруть ложкою, зверху підтримують виделкою і переносять все собі на тарілку, на край якої потім можна відкласти хліб, якщо ви не захочете його їсти.

Підливкою чи соусом поливають м'ясо, картоплю чи рис, соління, приправи чи холодець розташовують поруч із основним блюдом. Оливки, редиску та горіхи кладуть на закусочну тарілку, а якщо її немає - на край вашої тарілки.

Передаючи свою тарілку для добавки - залишайте в ній виделку та ніж. Господар накладає їжу на тарілки і передає їх гостям проти часової стрілки: кожний, хто сидить по праву руку, бере тарілку у свого сусіда зліва та передає її далі. Якщо праворуч від господаря сидить дама, вона залишає тарілку собі, але наступну передає гостю, що знаходиться у самому кінці столу. Третя призначається останньому справа, четверта - його сусіду зліва і т.д. Коли обслужені всі запрошені, що сидять праворуч від господаря, тарілки починають передавати тим, хто сидить ліворуч. В останню чергу господар кладе їжу собі. Коли страви розкладає господиня, що займає місце на протилежному кінці столу, вона дотримується того ж правила. Якщо це сімейне застілля - господарі мають право розкладати лише м'ясо чи головну страву, а підноси з іншою їжею пускають по колу, щоб кожний зміг покласти собі стільки, скільки бажає. Підноси передаються також проти годинникової стрілки. Чоловік не опікується своєю сусідкою праворуч, а кладе свою порцію собі на тарілку. Хоча він може просто підтримувати блюдо, поки дама сама не покладе собі їжу. На вузько-сімейних обідах мати може на кухні розкласти їжу по тарілках і вже в такому вигляді принести до столу. Ясна річ, коли за столом присутні гості, такий варіант неприпустимий.

Для вирішення легшої проблеми - якою виделкою чи ложкою слід їсти ту чи іншу страву, існує «золоте правило»: «Починають завжди з приборів, які знаходяться далі від тарілки, і з кожною заміною страв беруть ті ножі та виделки, які лежать ближче до неї».

Таким чином, ми бачимо, що знання правил розміщення на столі приборів значно полегшить ваш вибір - чим користуватися в першу чергу.

Закінчивши їсти основну страву, покладіть на тарілку виделку та ніж паралельно - так, щоб їх руків'я трохи виступали за край тарілки, по діагоналі зліва направо та згори вниз. Так же кладуть десертні ложку та виделку. Коли десерт поданий у вазочці на високій ніжці чи в глибокій вазочці на окремій тарілці, ложку кладуть на цю тарілку. Якщо вазочка мілка та широка - ложка може бути залишена в ній чи покладена на тарілку.

Отже, перш ніж запросити на гостину друзів та партнерів, слід згадати дещо. Те, що ножик тримають у правій руці, а виделку в лівій - святе правило для європейців, але американці мають свою особливу манеру їсти, перекладаючи виделку з лівої в праву руку після того, як шматок м'яса відрізаний. Хоча, на наш погляд, ця манера поступається європейській естетизмом. Але якщо комусь вона до вподоби - сьогодні вона приймається суспільством як така, що не має якихось вад.

І ще: хлібна скоринка досить добре допомагає під час їди. Стане в пригоді й ніж, якщо використовувати його правильно. Ніж слід тримати в правій руці та його кінцем накладати шматочки на виделку.