Дисципліни:

Столовий етикет - Правила вживання страв


« Етика бізнесу / Укладач доц. Бондаренко С. М. 2010

Хліб - основний продукт харчування - його беруть з таці руками і кладуть на тарілочку для хліба. Коли їдять з першою гарячою стравою - відкушують від шматка, коли беруть до другої страви - ламають, шматочками відправляючи його до рота.

Артишоки - його листя беруть руками, відривають по одному, занурюють в розтоплене масло чи соус і потім відкушують кінчик. Дійшовши до серцевини артишоку, зрізають шкірку ножем і з'їдають серцевину за допомогою ножа та виделки.

Спаржа - її теж беруть руками, але деякі люди з вишуканими манерами вживають її за допомогою виделки: стеблина розламується виделкою на тарілці, а жорсткіші кінчики можна брати руками, так, щоб сік не стікав по пальцях. Спаржу, в якої нема жорстких кінчиків, їдять тільки виделкою. На офіційних обідах, перед тим, як подавати до столу, зі спаржі зрізають товсті кінці, тому що на офіційних прийомах їсти руками будь-що не прийнято.

Бекон — якщо це блюдо для сніданку подають м'яким та соковитим, тоді його їдять виделкою. Якщо бекон сильно засмажений і ламкий та хрусткий, тоді його можна їсти руками.

Масло - на всі види хліба, печива, пиріжків, на кукурудзяні качани масло треба намазувати ножем. Але кукурудзяні зерна, вилущені з качана, а також рис чи картоплю, які лежать у вас на тарілці - заправляють маслом та змішують виделкою.

Масло подається до столу нарізане невеличкими кубиками, що лежать на особливій тарілці, за допомогою спеціального чи просто чистого ножа ці кубики переносять собі на тарілку. Якщо в ресторані вам подали масло в обгортці - вам слід його розгорнути і перенести шматочок собі на тарілку.

Сир - його можна різати як ножем, так і виделкою. Якщо ви їсте його разом з салатом, коли ніж не застосовується, виделкою треба розділити сир на кілька частин і покласти шматочок на крекер або лист салату. М'які сири (брі, камамбер, лідеркранц) намазують на шматочок хліба ножем для масла чи салату. Якщо сир поданий як закуска - його завжди ріжуть ножем.

Помідори «сливки» - беруть руками, якщо це не гарнір, а не компонент салату. Щоб не бризнув сік - візьміть найменший плід і покладіть його до рота цілим. Якщо ви взяли більший помідор, спочатку обережно треба прокусити передніми зубами шкірку, а потім також обережно відкусити половину.

Курчата, дичина та жаб'ячі лапки - на офіційних обідах птицю руками брати не прийнято. Вдома це припустимо за таких умов: усі частини птиці, які тільки можливо, ви з'їдаєте за допомогою ножа та виделки, намагаючись зрізати якомога більше м'яса, а дрібні кістки та крила об'їдаєте. Курячу ніжку, зрізавши з неї кілька шматків м'яса, що легко відокремлюються, можна взяти в руку.

Молюски та устриці подаються в розкритій мушлі, яку зазвичай кладуть на дрібно наколотий лід. Молюска виймають за допомогою спеціальної (чи найменшої з тих, що є) виделки, вмочують у соус і кладуть до рота цілим, не розрізаючи та не відкушуючи. Можна взяти на виделку трішки соусу та полити ним устрицю чи іншого молюска, можна, як хто полюбляє, оббризкати їх декількома краплинами лимонного соку. Тому на столі, крім соусу, повинні стояти порізані лимони та маленькі соковижималки.

Устричні крекери можна брати руками і додавати до них соус за смаком. До соусу пропонується хрін - для тих, хто любить його вживати.

Коли свіжі, тільки-но відкриті устриці їдять на пікніку чи в устричному барі як закуску, мушлю просто підносять до рота і висмоктують її вміст.

Наповнювачі для коктейлів - якщо вам закортіло з'їсти вишеньку, оливку або цибулинку з коктейлю - з'їжте. Якщо вони наколоті на «зубочистку» чи спеціальну виделку і покладені у склянку, просто дістаньте їх звідти, а якщо виделки немає - відпийте коктейль і пальцями витягніть те, що лежить у склянці. Але скибки помаранчів зазвичай не їдять: дуже незручно «вигризати» м'якоть з товстої шкірки.

Приправи та складові частини гарніру не ґречно брати на кінчик ножа приправу і здобрювати нею шматок їжі, що вже насаджений на виделку. Слід взяти на виделку трохи соусу чи заливного та з'їсти це окремо, або покласти трохи приправи чи гарніру на виделку разом зі шматком м'яса.

Запечена кукурудза - тут треба бути дуже уважним. Все одно - чи розломили ви кукурудзу навпіл, а чи тримаєте її за обидва кінчики, не треба класти багато масла, а краще робити це потроху. Якщо ж ця страва подається на офіційних прийомах, зерна вилущуються заздалегідь та заливаються маслом чи сметаною.

Сухарики та грінки до супу - маленькі, гарно обсмажені сухарики (профітролі) кидають до супу після того, як його налили в тарілку і подають до столу. Грінки (кубики підсмаженого білого хліба) або кладуть до супу заздалегідь, або гіркою насипають в окрему тарілку, щоб гість сам міг взяти скільки забажає. Всі види сухого печива кладуть на закусочку тарілку чи просто на скатертину та кидають до супу по 2-3 штуки. Содові крекери, які зазвичай більшого розміру (їх подають до густого супу з риби, свинини, молюсків) розламують на 2-3 частини і кидають у суп.

Свіжі овочі - вмокнути свіжі овочі в соус можна тільки один раз перед тим, як ви цей овоч відкусили. Коли овочі подають у великій таці як гарнір чи закуску, покладіть те, що вам сподобалось, на тарілку для масла, салату чи на краєчок будь-якої тарілки, що стоїть перед вами. Але із загального блюда овочі їсти не можна!

Свіжі фрукти - перш за все, разом з фруктами до столу подаються: гострий фруктовий ніж, виделка та чашка для миття пальців.

Яблука та свіжі груші - ріжуть ножем на чотири частини, з яких потім видаляють кістки разом із серцевиною. їдять ці фрукти руками. Ті, хто не любить шкірку, чистять кожну четвертинку окремо. Соковиті груші розрізають ножем і їдять виделкою. Яблука можна розрізати на чотири частини і чистити за допомогою ножа та виделки, але скибки їдять руками. Груша може забруднити руки - вона більш соковита.

Банани вдома можна обчистити до половини та їсти, відкушуючи по шматочку, але в урочистій обстановці треба, очистивши плід повністю, покласти на тарілку, нарізати та їсти виделкою.

Ягоди, заздалегідь вимиті та очищені, подаються з вершками та цукром. їдять їх ложкою. Особливо красиві, тільки-но зірвані ягоди — полуницю, наприклад, не чистять, а цукор у таких випадках насипають на краєчок тарілки. Ягоду беруть за хвостик пальцями та вмочають у цукор, після чого з'їдають.

Дині-канталупи та мускусні дині розрізають навпіл, а інколи й на чотири частини. їх треба їсти ложкою.

Білі мускатні, перські дині та дині касаба ріжуться на чотири чи вісім частин великими шматками у формі півмісяця. їх треба їсти ложкою або виделкою з ножем.

Кавуни ріжуть на великі шматки або скибки та їдять руками. Якщо ви користуєтесь виделкою, виберіть з її допомогою кісточки і потім її боковою стороною наріжте кавун.

Вишні та сливи їдять, ясна річ, руками. Кісточку виплюньте в напівстиснену долоню, яку треба піднести до самих вуст, а потім покладіть її на тарілку. Сливу тримають у руці і об'їдають м'якоть, наскільки це можливо. Потім, не засовуючи кінчиків пальців до рота, кісточку виймають - при цьому великий палець тримають знизу, а вказівним та середнім прикривають рот.

Виноград: якщо гроно велике, не можна відщипувати від нього по ягідці. Виберіть собі гілочку поменше та відірвіть (чи відріжте, якщо на столі є ножиці) її від грона як можна ближче до основної гілки. Великі ягоди тепличного винограду треба їсти одним з двох способів: чи, притримуючи ягоду пальцем, кінчиком ножика зробити надріз, видалити кісточки та з'їсти її; або ж, поклавши виноградину до рота, надкусити її, проковтнути м'якоть і сік, кісточки ж сплюнути в напівстиснену долоню.

Виноград з саду та сорту «Конкорд» з товстою шкіркою затискують губами та ніби проціджують крізь щільно зімкнуті губи, так що сік та м'якоть залишаються в роті, а шкірка - в руці. Дрібний виноград без кісточок проблем не викликає, тому його їдять цілими ягодами.

Помаранчі-навелі - товстошкірі, тверді та без кісточок, їдять таким чином: зрізавши шкірку зверху та знизу, роблять вертикальні надрізи і за допомогою ножа видаляють шкірку, що залишилася. Плід, розрізаний «по екватору», ділять на половинки, які у свою чергу ріжуть на маленькі шматочки і їдять за допомогою ножа та виделки. Також можна розрізати помаранч навпіл та взяти м'якоть ножем для грейпфрутів чи гострою ложечкою.

В тонкошкірих апельсинах звичайно багато кісточок, тому краще обчистити їх, порізати на 8 частин, кінчиком ножа видалити кісточки з кожної з 8-ми частин і ці шматочки у вигляді півмісяця обережно їсти руками.

Мандарини зазвичай не складні для вживання: шкірка у них тонка і відділяється легко, а самі вони без зусиль діляться на дольки. Але все ж шкірку та кісточки треба обережно видаляти з рота: при цьому пам'ятайте: великий палець - внизу, вказівний та середній - зверху.

Цитрини - скибочку беруть спеціальною виделкою, кладуть у склянку чи в чашечку, ложкою видавлюють сік, а те, що залишилось, виймають і кладуть на краєчок блюдечка.

Гладкі персики розрізують навпіл до кісточки, розтинають на половинки та їдять. У деяких сортів персиків кісточка не відокремлюється. Такі плоди не розтинають навпіл, а з'їдають цілим чи відрізають ножем шматочки. З персиків мало не завжди знімають шкірку.

Авокадо має нейтральний, трохи неприємний смак. Плід ділять навпіл, видаляють насіння. Виїмку можна заповнити гострим салатом, соусом чи крабами. М'якоть їдять десертною ложкою до гіркого шару, що прилягає до шкірки.

Консервовані фрукти - їх їдять ложкою. Скибочки фруктів та ягідок кладуть до рота цілими, а кісточки випльовують у ложку та складають на краєчок блюдечка.

Конфітюри та джеми - так само, як і масло, желе, джеми та варення конфітюр намазують на хліб чи тост ножем, хоча масло на овочі та соус на м'ясо кладеться саме виделкою. Невеличку порцію варення ложкою дістають з вазочки та кладуть на тарілку для масла чи на краєчок мілкої тарілки. Якщо немає ложки, скористайтесь своїм ножем. В цьому випадку перевірте спочатку, чи нема на ньому залишків масла чи страви, і, якщо вони є, витріть ніж об край своєї тарілки.

Соуси та підливки - як одне, так і друге можна підібрати шматочком хліба, що вважається чи не найвищим компліментом куховарському мистецтву. Але робити це слід правильно: покласти до підливки шматочок хліба і потім відправити його виделкою до рота, як і той, яким ви допомагали собі під час їжі. Можна зробити це і "європейським" способом: тримати хліб виделкою, зубці якої спрямовані вниз.

Омари - клешні омарів треба відламувати ще на кухні, перед тим, як подавати на стіл, але щипці для омарів повинні знаходитись біля кожного прибору. Розламувати клешні слід повільно та поступово, щоб не оббризкати себе та оточуючих соком. М'ясо треба вишкребти з суглобів та клешень кінчиком виделки для устриць, а з хвоста - у два прийоми: зліва та справа. Це м'ясо ріжуть ножем чи звичайною виделкою на менші шматочки. Гарячий омар приправляється розтопленим маслом, холодний -майонезом. Ікра та жир омара - не просто смачні, але й поживні: потроху того чи іншого додають до кожного шматка м'яса.

Справжні цінителі омарів мають вдвічі більше задоволення, відриваючи одну за одною його ноги, пережовуючи їх та висмоктуючи м'ясо через розламаний панцир лобстера. Робота нелегка, але задоволення, яке при цьому отримують, того варте. За правилами етикету до омарів кладуть великі паперові серветки (на стіл) чи рушники. Як тільки гості закінчили їсти, перед кожним прибором слід поставити полоскальниці для рук з теплою водою та шматочком цитрини. При зміні страв їх відносять разом з використаним посудом. Крім того, на стіл ставиться широка миска, куди відкладають ті частини омарів, які не вживають у їжу.

Мідії, а також інших молюсків подають у тому вигляді, в якому вони були зварені - не очищеними. Цю страву називають "морські мідії". Мідій виделкою звільняють від жорсткої оболонки, вмокнувши в соус, та кладуть до рота. Але можна піднести мушлю до рота разом з невеличкою кількістю того «бульйону», в якому вона варилася, і висмоктати вміст. На столі обов'язково повинні стояти тарілки для порожніх мушель. Рідину, що залишилася в тарілці, можна доїсти ложкою чи зібрати наколотим на виделку шматочком білого хліба.

Фондю. Фондю з сиру, що залишається гарячим завдяки електропідігріванню, подається в кастрюльці, що дала назву цій страві, разом зі шматочками білого хліба, нарізаного кубиками. За допомогою спеціальної довгої виделки хліб занурюють у розплавлений сир, виймають і, зачекавши поки він трохи охолоне, передніми зубами знімають з виделки, не торкаючись до неї губами та язиком. М'ясне фондю - занурення шматочків м'яса на довгій виделці в кип'яче масло - їдять по-іншому: м'ясо дістають і дають йому можливість застигнути на тарілці, а потім їдять за допомогою звичайної виделки. Потім на спеціальній виделці кладуть у фондю новий шматок і вся процедура повторюється спочатку.

Оливки - їх беруть руками: м'якоть відкушують і з'їдають, але не слід намагатися очистити кісточку до останньої волокнини м'якоті. Кісточку виймають з рота пальцями. Від крупної оливи відкушують половину, дрібна кладеться до рота цілою. Якщо оливки лежать у салаті, беріть їх виделкою та вживайте, як завжди.

Піцца - її розрізають ножем на зручні для вживання шматки, які беруть руками.

Картопля. Печена картопля - звичайна чи солодка - розрізається чи розламується навпіл. Потім виделкою накладають м'якоть на тарілку і до неї додають масло, сіль та перець. Печену картоплю також можна розламати навпіл і обидві половини покласти шкуринкою донизу на тарілку. Після цього слід, додаючи масло, поступово виїдати м'якоть з кожної половини, поки на тарілці не залишиться пуста шкуринка.

Ті, хто любить їсти картоплю зі шкуринкою, можуть розрізати картоплину навпіл, а потім - на дрібніші шматочки, не очищуючи. Якщо ви хочете з'їсти печену шкуринку окремо, відкладіть її на тарілочку для масла чи на край своєї мілкої тарілки та можете їсти маленькі шматочки м'якоті та шкуринки, як хліб з маслом.

Смажену картоплю-фрі, яку подають до гамбургера, «хот-дога» чи сендвіча, можна їсти руками; в інших випадках слід користуватися виделкою.

Салат. Різати салат на дрібні шматочки - річ припустима (хоча дехто вважає, що ні). Не варто тільки нарізати повну тарілку, це виглядатиме неохайно. Помиляються й ті, хто вважає недоречним користуватися ножем при вживанні салату.

Немає різниці, подається салат окремо чи як гарнір - у будь-якому випадку його їдять перед головною стравою. Мабуть, це обумовлено тим, що завжди господарі ресторанів хотіли чимось відволікти клієнта, поки готувалася головна страва, яку замовив клієнт. Якщо ви не бажаєте їсти салат раніше за м'ясо чи рибу - необхідно попередити офіціанта, щоб він його не прибрав. Сіль у сільничці - якщо сільничка відкрита й у ній немає спеціальної маленької ложечки, можна скористатися кінчиком леза ножа. Якщо сільничка призначена для одного з вас, можете брати сіль кінчиком ножа чи навіть пальцями, після чого висипати її на маленьку тарілку для масла чи на краєчок будь-якої іншої.

Якщо не хочете скривдити господиню - не поспішайте досолювати чи посипати перцем страву, яку ви ще не куштували.

Бутерброди - їх завжди їдять руками. Багатошарові сендвічі зручно розрізати впоперек на кілька частин і вже потім, взявши обома руками, підносити їх до рота. Коли бутерброди «течуть» майонезом, їх слід подавати на тарілці та їсти за допомогою ножа та виделки. Якщо ви не за столом і у вас немає ножа, ви відкушуєте шматок настільки красиво, наскільки це можливо.

Шашлик - якщо шашлик не є закускою, його не їдять із шампура. Поданий як головна страва, шашлик береться виделкою та викладається на тарілку, причому починати цей процес слід із найнижчих шматочків м'яса та овочів.

Креветки - як перша страва, креветки завдають тому, хто їх вживає, великих труднощів. їсти їх треба цілими, якщо дозволяють розміри. Якщо ж ні - вам залишається тільки, тримаючи тарілку лівою рукою, правою намагатися розрізати велетня виделкою, оскільки від ножика краще відмовитися зразу: якщо не притримувати тарілку, вона перекинеться. У домашніх умовах цю проблему вирішують, викладаючи креветку на маленьку тарілку та розрізаючи її ножем. У неофіційних обставинах дружнього застілля припустимо, підчепивши на виделку креветку, відкушувати від неї шматки. Пам'ятайте: вмочити її в соус можна тільки один раз, якщо перед кожним з гостей не поставили окремий соусник.

Слимаки - мушлю слимаків беруть однією рукою й тримають спеціальним ухватом чи просто пальцями. Іншою рукою слимаків виймають за допомогою виделки для устриць і відправляють до рота. Часникову олію, якою заправляють це блюдо, підбирають наколотим на виделку шматочком білого хліба.

Закусочну рибу (лосось, осетрина, мінога, копчений вугор) розрізають закусочним ножем. Відварену чи рибу гарячого копчення їдять тільки за допомогою виделки. Копчену рибу спочатку очищують від шкіри та кісток з одного боку. Коли з'їдено верхню частину, рибу перевертають і починають їсти другий бік.

Супи - бульйони чи прозорі супи можна подавати в чашці з однією чи двома ручками. З'ївши 2-3 ложки, можна випити бульйон, взявши чашку за обидві ручки, або продовжувати їсти його ложкою. Прозорі ж супи найчастіше подають у неглибокій тарілці, яку можна, взявши однією рукою за краєчок, злегка нахилити від себе, щоб доїсти страву і при цьому не скребти ложкою по денцю. Рухи ложкою можуть бути спрямовані як до себе, так і від себе - залежно від того, як вам зручно. І бульйонні чашки, і тарілки обов'язково ставлять на підносик чи сервірувальну тарілку. Якщо ви не скористалися ложкою чи вже закінчили їсти суп з бульйонної чашки, покладіть ложку на цю тарілку. Якщо ж суп поданий у суповій тарілці - ложку залишають у ній.

Спагеті - до них подають не тільки ніж та виделку, але й велику ложку. її тримають у лівій руці, а зубчики виделки притискають до ложки, після цього роблять кругові рухи, намотуючи спагеті на виделку. Якщо немає ложки, зубчики виделки притискають до борту тарілки.

Суші - ця японська страва складається з маленьких шматочків риби, які можна класти до рота цілими чи розрізати виделкою (ножем). Якщо суші їдять паличками, ними ж можна розділити порцію на дрібніші частини.

Яйця, зварені некруто, треба подавати в спеціальній посудині разом зі спеціальною ложечкою для яйця (на відміну від чайної у неї кінчик розширений). Круті яйця треба чистити і подавати з соусом, їдять їх за допомогою виделки.

Запечену їжу (жуль'єни) їдять за допомогою маленької ложечки «мокко».

Гарячі та холодні м'ясні страви ріжуть ножем та їдять виделкою. Не треба розрізати одразу весь шматок м'яса на маленькі шматочки та їсти їх.

Їжу з рубленого м'яса (котлети, рублений біфштекс, пельмені, голубці, тефтелі, люля-кебаб) та картоплю ножем не розрізають, а розділяють на шматочки виделкою. Ножем можна тільки притримувати. Вважається, що коли м'ясні страви легко розділяються самою лише виделкою, користуватися ножем не слід зовсім.

Млинці з начинкою, омлети, паштет у корзиночках з тіста розрізають ножем та вживають за допомогою виделки. Також таким чином вживають фаршировані овочі.

Запіканки, теплі паштети, сирники, різні страви з рубленого м'яса під соусом вживають за допомогою виделки, тримаючи її в правій руці. В цьому випадку, сервіруючи стіл, виделку кладуть праворуч від тарілки.

Ікру подають у скляному посуді, що ставиться в свою чергу в мельхіоровий посуд з колотим льодом. До ікри подають грінки. Ікру лопаточкою чи ложкою кладуть на грінки та їдять їх, тримаючи руками.

Раки подають у вареному вигляді з сіллю та кропом. Відкриваючи панцир збоку та виймаючи м'ясо, користуються спеціальним ножем. Інші частини можна просто обсмоктати, потім ножиком відкривають хвостовий панцир та видаляють кровоносну судину (як у омара) та нутрощі, висмоктують сік. Залишки складають на край тарілки.

Горошок - тримаючи виделку у лівій руці, треба наколоти на її зубці 2-3 горошини, потім на увігнуту частину виделки набрати ще кілька і все це відправити до рота. Можна зробити простіше: на виделку, як на ложку, набрати горошок і піднести до рота, потім повернути виделку в правильне положення.

Каштани. Як страву вживають лише спеціальний сорт, пласкої форми, з темно-коричневою шкаралупою. Плоди печуть на вугіллі чи варять (шкаралупу заздалегідь надрізають та приправляють сіллю). Серцевина за смаком нагадує розсипчасту, трохи солодкувату картоплю. Їдять руками в гарячому вигляді. Якщо шкаралупа міцна - користуються ножем.

Бісквіти їдять десертною ложечкою.

Пісочні та листкові тістечка беруть лише руками.

Торт, тістечка з кремом їдять виделкою.

Ромова баба чи кекс - відламують рукою по шматочку та кладуть до рота.

Еклери, пончики - відкушують з руки чи їдять виделкою.

Цукерки з коробки обов'язково треба перекласти на тарілку.

Виделочки для закусок. Коли закуски подаються на маленьких загострених паличках чи виделочках, виникає питання: що з ними робити потім. Краще біля блюда з закусками поставити порожню тарілку. Використані виделочки чи загострені палички ні в якому разі не можна класти знову на блюдо чи в попільничку. Тому тримайте використані виделочки для закусок у серветці, поки не маєте можливості викинути їх у кошик для сміття. Коли ви беретесь до клубного «багатоповерхового» сендвіча, вставлену в нього довгу паличку слід вийняти та покласти на край тарілки.

Полоскальниці для рук - посудини з водою для полоскання пальців ставлять на стіл перед кожним прибором під час офіційних обідів, "а також у тому випадку, колиподають «дарунки моря»: краби, омари тощо. Під час протокольних обідів полоскальниці для рук подають перед десертом чи коли з'їли всі страви, які їдять руками. Треба умочити пальці кожної руки по черзі у полоскальницю, після чого витерти руки серветкою. Якщо полоскальницю приносять перед десертом, її інколи подають на десертній тарілочці, що прикрита невеличкою серветкою. Тоді цю тарілку разом з мисочкою для ополіскування пальців ставлять зліва від себе.

На офіційних обідах лимон в полоскальницю не кладуть, хоча на поверхні води можуть плавати пелюстки квітів. Плаваюча долька лимона дуже доречна після обіду, на якому подавали омара.

Напої

Гарячі напої. В наш час переважна більшість людей п'є чай або каву (шоколад) не з чашок, а з кухлів - вони краще зберігають тепло та їх зручніше тримати в руках. Але оскільки до кухлів не передбачаються блюдця, виникає проблема: що робити з чайною ложечкою, яку в кухлі залишати не можна? На офіційних прийомах кухлі не використовуються: на стіл, який накривають скатертиною з мереживами, їх не потрібно ставити, тому вирішувати цю проблему треба залежно від того, чим накритий стіл. Якщо пластиковою чи паперовою скатертиною, ложечку облизують та кладуть на стіл поруч з кухлем; якщо лляною чи полотняною - ложку, щоб не псувати скатертину, кладуть випуклою стороною догори та ручкою назовні на закусочну чи бутербродну тарілку.

На неофіційному прийомі можна взяти чистою, невикористаною ложкою кубик льоду та покласти його до свого кухля чи своєї чашки, щоб охолодити напій. Пакетики з чаєм, відтиснувши їх ложкою на стінці чашки (кухля), виймають та кладуть на край блюдечка, а якщо чай подають у порцеляновій або скляній чашці без блюдечка, можна попросити яку-небудь підставку або піднос. Інакше, якщо ви покладете пакетик на край своєї тарілки, там обов'язково залишаться краплі чаю. На відміну від недавніх часів, сьогодні гарячу каву або чай дозволяється пити з ложечки.

Чай і кава з льодом. Коли чай чи кава з льодом подаються в чашці з блюдечком, ложечку треба покласти на блюдечко. Якщо блюдечка немає, на стіл можна покласти паперову серветку, а на неї - ложку. Якщо серветки немає - покладіть ложечку випуклою стороною вгору на краєчок своєї обідньої тарілки чи тарілочки для масла. Неестетично залишати ложку в чашці або ж кухлі.

Як пити з келихів та фужерів. Фужери для вина та шампанського належить тримати за довгу ніжку, щоб від тепла вашої руки напій не нагрівався, а склянки з важким дном та широкі келихи - за саму чашку: так напій не буде розпліскуватися, коли ви будете підносити його до рота.