Дисципліни:

Столовий етикет - Домашні прийоми


« Етика бізнесу / Укладач доц. Бондаренко С. М. 2010

Перше, про що слід подумати перед запрошенням гостей — де проводити прийом. Якщо у вас просторий дім - немає проблем. Але якщо площа не дозволяє вам прийняти необхідну їх кількість? Тоді краще провести прийом "барбекю", тобто обід на свіжому повітрі. В кожному разі завжди слід зважати на обставини і не скупчувати багато гостей на малій площі.

Друге - це ступінь офіційності прийому. У цьому випадку необхідно обміркувати меню, схему розташування гостей за столом та приготувати достатньо їжі, щоб виступати в ролі господині, а не куховарки чи офіціантки.

Коли гості збираються на званий обід, господар та господиня, по можливості, зустрічають гостей біля дверей, якщо вони знаходяться у вітальні, то, почувши дзвоник, разом ідуть зустрічати гостей біля дверей. Господар або сам розносить коктейлі (чи інші напої), або слідкує за тим, щоб найнятий бармен виконував замовлення. Господиня представляє щойно прибулих гостей тим із присутніх, з ким раніше вони не були знайомі. Залишити кімнату, де знаходяться гості, господиня може в разі необхідності лише ненадовго, щоб у них не склалося враження, що вони завдають їй надто багато клопоту.

Сьогоднішній загальний етикет дозволяє чекати гостей, які запізнюються, 15 хвилин. Вже через 20 хвилин гості можуть сміливо сідати до столу - невихованість окремих осіб не повинна стосуватися інших. Винятком є ситуація, коли прийом влаштовується на честь саме тієї особи, яка з якихось причин запізнюється. Коли в ординарній ситуації нарешті з'являється гість - а всі вже сіли до столу - не слід звинувачувати його в запізненні, а страву йому подати ту, що їдять уже всі, тільки коли це десерт - запізнілому слід подати гаряче.

Як же розсаджувати гостей? Першими до столу йдуть господар із першою дамою, якщо є почесний гість - останніми до столу йдуть він та господиня. Якщо почесний гість — жінка, вона сідає праворуч від господаря-чоловіка. Якщо серед гостей немає почесного гостя - господиня може запропонувати своїй подрузі чи найстаршій з жінок сісти поруч з господарем - праворуч від нього. Всіх інших гостей господиня садовить, дотримуючись двох правил: 1) не садовити поряд чоловіка та дружину; 2) розсаджувати гостей за принципом «хлопчик - дівчинка» (як жартома називають цей принцип спеціалісти з етикету) - схема 2.

Якщо серед запрошених нерівна кількість чоловіків та жінок - слід дотримуватись правила: роби все, щоб зазначене парування мало місце. Господині не забороняється сидіти на місці головуючого, але лише тоді, якщо через це не сидітимуть підряд кілька чоловіків або жінок. Крім того, господині слід простежити за тим, щоб посадити почесних гостей праворуч від себе та свого чоловіка. Друга за ступенем почесності гостя має сидіти ліворуч від господаря дому, а другий почесний гість - ліворуч від господині.

Кількість чоловіків та жінок у такому випадку рівна, господиня сідає з одного краю столу (як правило, ближче до кухні), господар - напроти неї, а жінки та чоловіки по черзі займають місця. Однак, якщо кількість гостей кратна чотирьом, розташовувати запрошених слід інакше. Щоб уникнути сусідства двох чоловіків або двох жінок, господиня займає місце ліворуч від того, яке б мала зайняти, поступаючись ним своєму сусідові праворуч і той опиняється навпроти господаря, що сидить на протилежному боці столу. Інколи виникають нестандартні ситуації, які завжди треба вирішувати «творчо», наприклад, лівшу краще посадити скраю, щоб під час їди його ліва рука не торкалася правиці сусіда.

Яким би не був прийом: двоє осіб сидять за столом, чи двісті - заміна приборів та страв відбувається однаково. Підноси та блюда зі стравами ніколи не ставляться на стіл, за винятком компотниць, ваз для фруктів та блюд із солодощами. М'ясо нарізають на кухні чи в буфетній, овочі, хліб та приправи передаються гостям з окремого столика, якщо немає офіціантів. З моменту, коли стіл накритий і до прибирання посуду, що передує подачі десерту, перед кожним гостем має стояти велика плоска сервірувальна тарілка. Тарілки для устриць та молюсків потрібно ставити на сервірувальну, як і тарілки для інших «дарунків моря», заливного з риби чи для фруктів. Після того, як гості закінчать їсти ці страви, тарілки з-під них прибирають, а сервірувальна тарілка залишається на столі. Супові тарілки також ставлять на сервірувальні, однак, коли прибирають тарілку з-під супу, разом з нею відносять і сервірувальну, одразу ж ставлячи на її місце тарілку з другою стравою. Якщо закуска розкладається на сервірувальні, а не по дається на окремій тарілці, перед тим, як принести суп, під супову тарілку знову ставлять сервірувальну замість тієї, на якій була закуска.

Усі страви прийнято подавати гостю з лівого боку, а прибирати використані тарілки краще справа. Хоча, якщо це зручно, припустимо прибирати їх з лівого боку. Коли наповнюють келихи, пляшку слід тримати праворуч від того, кому наливають вино. Додаткові ножі до страв також подаються з правого боку, а виделки - з лівого.

Вносити до їдальні по тарілці в кожній руці можна тільки тоді, коли подається суп чи десерт. Супові тарілки ставляться на сервірувальні, які залишились стояти на столі після того, як були прибрані тарілки з-під закуски, а десертні тарілки ставлять на скатертину. Всі інші страви подаються із заміною тарілок, тому однією рукою треба прибрати пусту тарілку, а другою - подати іншу страву. Приносити одразу двом гостям небезпечно: можна перекинути порцію.