Дисципліни:

Столовий етикет - Обід у ресторані


« Етика бізнесу / Укладач доц. Бондаренко С. М. 2010

В наш час похід до ресторану для представників середнього класу (в тих країнах, де він є найчисельнішим у суспільстві), є буденною подією: сьогоднішнім емансипованим, зайнятим на роботі жінкам часто ніколи займатися вдома приготуванням їжі. Отже, основне, що вимагається під час візиту до ресторану — це дотримання деяких правил, які стосуються, перш за все, відносин з персоналом та вибору страв. Дітей потрібно вчити поводити себе чемно і тихо, щоб інші родини, які прийшли до ресторану, теж пішли з нього задоволені проведеним часом.

Стіл замовляється на одне прізвище. Головне - сказати, скільки чоловік буде з вами за столиком та о котрій годині ви прийдете. Доречно буде уточнити, приймають у цьому ресторані платню кредитною карткою та чи є жорсткі правила щодо одягу. Крім того, повідомте, чи хочете ви сидіти біля вікна чи в окремій кабінці, у приміщенні для тих, хто палить, чи навпаки. Певна річ, коли ви затримуєтесь або у вас змінились обставини і ви не зможете прийти - про це необхідно повідомити адміністрацію заздалегідь.

Коли в ресторані є гардероб, чоловіки залишають там верхній одяг, капелюхи, ціпки, парасольки. Як правило, жінки чинять так само, але якщо вони бояться змерзнути, то можуть пройти до обіднього залу вдягненими, тим більше, що в деяких ресторанах шуби на схов не приймають, щоб не нести за них відповідальність. В цьому випадку дами можуть повісити своє пальто чи шубу на спинку свого стільця. Сумочку дама ставить на підлогу біля столу або кладе собі на коліна, але ні в якому разі не на стіл! Якщо за столом планується ділова бесіда, до залу можна взяти папку з документами та паперами.

Незалежно від того, чи будете ви обідати самі чи чекаєте супутників, якщо ви зарезервували столик, треба звернутися до господаря або метра із словами: «Добрий вечір, моє прізвище Ковальський, я замовив столик на чотирьох!». Якщо ви не зарезервували столик, доведіть до відома, скільки осіб буде з вами обідати. Якщо в ресторані є окремі зали для тих, хто не палить, і для курців, уточніть, де б ви хотіли сидіти.

Коли стіл накритий, офіціант чи метр підводить до нього клієнтів. Якщо прийшли чоловік та жінка, пані йде попереду - зразу за офіціантом, а її супутник - за нею. Коли компанія «змішана», першими до столу підходять жінки.

Коли обідає пара, офіціант, усаджуючи даму, відсуває та підставляє стілець. При відсутності офіціанта дамі допомагає сісти до столу супутник.

Коли одна подружня пара запрошує іншу, господар та господиня застілля сідають навпроти одне одного. У великій групі почесного гостя садовлять по праву руку від господаря або господині, інших запрошених садовлять, чергуючи чоловіків та жінок. Як уже наголошувалось раніше, чоловіки сидять окремо від своїх дружин. Якщо обідають двоє чоловіків і одна жінка, вона сідає між ними. Те ж правило діє й тоді, коли чоловік обідає з двома дамами: він сідає посередині.

За столом з диваном чи банкеткою пара сидить пліч-о-пліч, обличчям до залу. У такому разі дама може сидіти на дивані, а її супутники - на стільці напроти неї. Якщо ресторан поділений на кабінки, жінки проходять першими і сідають першими біля стіни обличчям одна до одної, потім чоловіки займають місця, розташовані ближче до проходу чи виходу з кабінки.

Якщо господар застілля або хтось із гостей не вживає міцних напоїв - не слід наполягати, щоб вони «пригубили». Кожен сам обирає напої відповідно до смаку та стану здоров'я! Господар повинен непитущому гостеві запропонувати сік чи мінеральну воду. Дуже неґречно замовляти собі більше одного-двох коктейлів у той час, коли інші, сидячи перед пустими келихами, збираються перейти до страв.

Вино (в метра погреба чи його помічника, а якщо їх немає - в офіціанта) слід замовляти після того, як гості визначились у виборі страв. Господар застілля чи визнаний знавець вин вибирає вино, яке краще за все підійде до більшості замовлених страв. Наприклад, якщо мало не всі гості віддали перевагу курчатам чи рибі, замовляють біле вино, якщо вибір більшості зупинився на біфштексах - червоне. Можна попросити принести по пляшці того та іншого. Деякі надають перевагу рожевому вину, і це вдалий компроміс, оскільки це вино можна вживати з різними стравами. У багатьох ресторанах прийнято подавати вино у келихах, і це ідеальне рішення, коли двоє обідаючих обирають різні вина, або коли вони не хочуть розпивати всю пляшку.

Якщо ви надаєте перевагу чи то білому, чи то червоному вину не залежно від вибору страв, ви маєте право замовити саме те вино, яке бажаєте: описані вище співвідношення вин та страв лише відбивають смаки більшості.

Якщо назви вин в меню ні про що вам не говорять, обов'язково проконсультуйтесь з офіціантом, розповівши йому спочатку, який сорт та тип вин ви любите.

Завжди було прийнято, щоб дама повідомляла своєму супутнику, що вона хоче з'їсти, а блюдо, яке вона вибрала, замовляв він. Сьогодні жінка може сама замовляти страви. Крім того, коли за столом більше ніж два чоловіки, це дає офіціанту можливість не припускатися помилок. І якщо офіціант звертається до жінки з питанням: «Чим накажете заправити ваш салат?», було б неввічливим з її боку повернутися до свого супутника та відповісти на запитання через нього.

Якщо хтось із тих, кого ви запросили до ресторану, бував тут раніше і знає, чим славетна тутешня кухня, він може взяти на себе роль консультанта та допомогти зробити замовлення. В тому випадку, коли всі, хто прийшов до ресторану, не мають уявлення про запропоновані страви, слід проконсультуватися в офіціанта.

«Комплексне замовлення» - це значить, що за обід, незалежно від того, із скількох страв він складається, встановлена певна ціна. Як правило, це «клубні» сніданки, ленчі та обіди, які теж складаються з кількох обов'язкових страв за єдиною фіксованою ціною.

«Порційне замовлення» - передбачає, що ви обираєте окремі страви з запропонованого вам меню та платите за кожну з них.

Відрізнити «комплексне замовлення» від «порційного» дуже просто: в меню напроти будь-якої порційної страви проставлена його ціна, а в табльдот вказана лише загальна ціна.