Дисципліни:
Реферат
На тему:

Корпоративні афери.

Дисципліна: Транснаціональні корпорації
ВНЗ:НУ «ЛП»
Формат: Adobe Pdf

Переглядів: 1846 Додано: 2015-09-28
Частина тексту

 Зміст

Введення …………………………………………………………….3

Банкрутство Enron ………………………………………………….5

Приклади корпоративного шахрайства ……………………...........7

Наслідки скандалів …………………………………………………12

Висновок …………………………………………………………….15

Список використаних джерел: …………………………………….17

 

Введення

За даними ACFE, середньостатистична компанія втрачає за рахунок неправомірних дій спів-робітників близько 6% виручки, 90% випадків корпоративного шахрайства повторюються у всьому світі незалежно від юридичного середовища і культурних особливостей.

Шахрайство - неминучий наслідок бізнесу. Виявлені втрати відносно невеликі, але це вер-шина айсберга. В основному факти шахрайства виявляються випадково, а не завдяки системі управління ризиками. Дослідження показали, що основна частка корпоративних злочинів ско-юється у фінансових департаментах. Також сильно схильні до ризиків шахрайства відділи по-ставок і продажів. Причому майже всі випадки були не разовими, лише 15% з них людина скоїла вперше. В основному після виявлення одного факту в результаті розслідування відкри-ваються нові випадки злочинів.

Корпоративні правопорушення можна розділити на два основних види:

Маніпуляції з фінансовою звітністю і стали причиною низки скандалів в США, в результаті яких кілька великих компаній, таких як енергетичний гігант Enron (дохід за останній рік існування - більше $ 20 млрд.), Телекомунікаційні фірми Global Crossing і Quest Communications, оператор кабельного телебачення компанія Adelphia , Xerox, фармацевтичний гігант Merck, WorldCom (активи компанії оцінювалися в 92 млрд. доларів), аудиторська фірма Arthur Anderssen та ін. стали банкрутами.

У Росії це вид корпоративного шахрайства не поширений. Пов'язано це з тим, що до російської звітності увагу кілька ослаблене, так як вона не відображає реальної картини, існуючої на під-приємстві. Найпоширеніше злочин - привласнення майна і активів компанії. Воно зустріча-ється частіше корупції та протиправних дій керівництва. При цьому ступінь повернення вкра-дених коштів знаходиться на низькому рівні. Втрати становлять не таку велику величину, але побічний ефект досить серйозний.

Шахрайства впливають на моральний клімат, відносини з замовниками та ціну акцій компа-нії. Після серії скандалів з бухгалтерською звітністю рівень довіри великим компаніям впав, причому до компаній загалом, а не тільки до тих, на які падала підозра в шахрайстві. За опитуваннями телекомпанії CNN, газети USA Today і служби Gallup в 2002 році великим компа-ніям довіряли лише 20% американців. Це найнижчий рівень довіри з 1981 року. Для порів-няння, в 2001 році великий бізнес користувався довірою 28% опитаних, у 2000 році - 29%, в 1999 - 30%.

Мені тема скандалів з приводу корпоративного шахрайства здалася досить цікавою, адже це як треба постаратися, що б довести такі компанії як WorldCom і Enron, активи яких складають десятки мільярдів доларів, до банкрутства.

У своїй творчій роботі я розгляну основні великі скандали, які відбулися в США в 2001-2002 роках і трохи розповім про їх наслідки.

 

Приклади корпоративного шахрайства

Банкрутство газової компанії Enron в грудні викликало ефект доміно в економіці Сполучених Штатів: слідом за Enron перевірці піддалася аудиторська компанія Arthur Anderssen яка вела звітність в Enron, а після виявлення шахрайства та в Arthur розпочалася перевірка фірм у яких Arthur вела аудит і деяких інших фірм. В результаті в понад 25 корпораціях були виявлені порушення у звітності.

 

Розглянемо найбільш великі скандали.

 

Arthur Anderssen

 

Відома консалтингова та аудиторська фірма Arthur Anderssen, яка обслуговувала Enron, була викрита в фальсифікації і знищенні важливих документів.

 

У червні 2002 року вона була визнана винною в порушенні закону, однак її доля була вирішена ще раніше. На перших порах розслідування ролі Andersen в краху Enron генеральний директор аудиторської компанії Джо Берардіно був готовий визнати лише те, що в ході оцінки роботи з Enron його співробітники допустили «... кілька незначних помилок». Однак, як з'ясувалося на-далі, після початку розслідування махінацій керівництва Enron Комісією з бірж і цінних папе-рів (SEC), Девід Данкан, партнер в Andersen, що відповідав за аудит енергетичного гіганта, поспішив знищити документи, пов'язані з діяльністю цієї компанії. Під впливом слідства Arthur Anderssen змушена була визнати причетність своїх співробітників до знищення доку-ментів Enron. Саме ця обставина послужила головною причиною краху Andersen.

 

Global Crossing

 

Ця заснована в 1998 році компанія вважалася одним з найбільш перспективних представників телекомунікаційного сектора. Однак, після провалу великомасштабної стратегічної операції, в січні цього року компанія була змушена оголосити себе банкрутом. Керівництво Global Crossing вважало, що воно зможе завоювати своє місце під сонцем, займаючи у кредиторів мільярди доларів і ладу на ці кошти оптоволоконні лінії зв'язку, потужності яких згодом пла-нувалося продавати корпоративним клієнтам. На жаль, цим планам не судилося втілитися в реальність: на ринку потужностей з передачі даних відбулося затоварення, і ціни на ці послуги різко впали. У той 2001 у звітності телекомунікаційної компанії Global Crossing були виявлені завищення та інші серйозні фінансові порушення. 28 січня 2002 компанія подала прохання про банкрутство, яке було задоволено. Компанія розпродала велику частину своїх акцій конкуре-нтам практично за безцінь

 

Qwest Communications

 

  • неділю 28 липня 2002 американська корпорація Qwest Communications, щодо якої на поча-тку липня вже було розпочато федеральне розслідування, виступила з заявою, в якій визна-ється, що з 1999 по 2001 рік бухгалтерська звітність в компанії велася з порушеннями: резуль-тати продажів оптоволоконних ліній цієї компанії були завищені приблизно на 18% (близько 1,1 мільярда доларів).

 

  • заяві стверджується, що результати фінансової діяльності будуть переглянуті і скориговані. За визнанням керівництва Qwest Communications, неправильного обліку піддалися операції на суму більше одного мільярда доларів. Маючи борг перед кредиторами в розмірі $ 26,6 млрд, показував у звітах за 2000 і 2001 прибутку, тоді як насправді компанія вже восьмий квартал поспіль зазнавала збитків через загострення конкуренції в галузі та зниження витрат клієнтів на телефонні та інформаційні послуги.

 

Менеджмент компанії був змушений відкликати свій фінансовий прогноз на 2002 рік, мотиву-ючи його неспроможність триваючим загальним спадом в телекомунікаційному секторі еко-номіки та загострилася конкуренцією.

 

Adelphia

 

25 червня 2002 оголосила про своє банкрутство Adelphia Communications (шоста за величиною в США компанія кабельного телебачення), президент якої брав сотні мільйонів доларів креди-тів, не відображають у звітності.

 

На початку 2002 р аудитори Deloitte & Touche, переглянувши за останні 2 роки фінансову зві-тність американського оператора кабельного телебачення компанії Adelphia, з'ясували, що у неї було не так багато передплатників, як вказувалося раніше. Слідом за цим керівництво Adelphia зізналося у фінансових порушеннях. Прагнучи отримати юридичний захист від кре-диторів, компанія звернулася до влади з проханням визнати її банкрутом.

 

Xerox

 

У квітні 2002 р Федеральна комісія з цінних паперів подала цивільний позов проти компанії Xerox, з приводу завищення протягом п'яти років обсягів продажів і прибутку на 6,4 млрд. Доларів. Цю "помилку", виявив новий аудитор корпорації - компанія Pricewaterhouse Coopers. Повідомлення про приписки в бухгалтерських документах найбільшого в світі виробника ко-піювальної техніки тут же обернулося для компанії серйозними неприємностями на фондових біржах. У 2001 приписки виявилися близькі до $ 3 млрд. Корпорація запропонувала Комісії врегулювати справу до суду. За умовами досягнутої угоди, керівництво Xerox зобов'язалося виплатити рекордний для корпоративної Америки штраф в $ 10 млн. За спотворення бухгал-терської звітності.

 

WorldCom

 

WorldCom -була однією з найбільших у світі компаній у сфері міжнародного телефонного зв'я-зку і телекомунікацій. За розміром WorldCom в два рази перевершувала Enron.

 

У червні 2002 року представники WorldCom визнали, що, починаючи з 2001 року, її бухгалтера «помилково» записували витрати WorldCom за статтею «вкладення в капітальні активи». Ви-трати на придбання таких активів розподіляються на кілька років і погашаються за допомогою амортизації. Таким чином витрати на капітал з часом можуть бути віднесені до доходів ком-панії, так що подібна помилка дозволила WorldCom різко збільшити заявлені доходи. В ході розгляду, компанія, аудитором якої була Andersen (як і у випадку з Enron), звільнила свого фінансового директора Скотта Саллівана. Берні Ебберс - засновник і генеральний директор WorldCom був звільнений ще раніше, в квітні. З'ясувалося, що він взяв кредит у власної ком-панії на сотні мільйонів доларів і купив на ці гроші її ж акції за завищеною ціною, щоб підняти котирування. А в червні керівництво WorldCom повідомило, що її менеджери навмисно зави-щили показники прибутку за період з січня 2001 по березень 2002 на $ 3,8 млрд. ($ 3,055 млрд. В 2001 році і $ 797 млн. У 2002 році) приписавши неіснуючу прибуток , в той час як збитки компанії склали 1,2 мільярда.

 

22 липня 2002 компанія WorldCom оголосила себе банкрутом. У той момент борги переви-щили $ 30 млрд.

 

15.марта 2005 Федеральний суд Манхеттена після восьми днів закритих нарад визнав Бернарда Ебберса винним за всіма пунктами звинувачення. Сам він свою провину не визнавав.

 

Надалі WorldCom взяла на себе зобов'язання не порушувати закони про цінні папери. Був переобраний рада директорів, призначені нові президент і фінансист компанії. Також компанія змінила ім'я на MCI, назва одного зі своїх підрозділів. Керівництво холдингу вирішило, що торговельна марка WorldCom була остаточно дискредитована в процесі різного роду фінансо-вих скандалів, і подальше її використання буде негативно позначатися на бізнесі. У червні 2003 року суд зобов'язав MCI виплатити 750 мільйонів доларів в якості компенсації інвесто-рам, які втратили свої гроші через фінансових махінацій в компанії. Передбачається, що 500 мільйонів доларів будуть виплачені готівкою, а ще 250 мільйонів - у вигляді цінних паперів, які будуть випущені після завершення процесу банкрутства, за яким компанія повинна розп-латитися по більшій частині своїх корпоративних боргів, що становлять 41 млрд доларів

 

Банкрутство WorldCom стало найбільшим банкрутством в історії Америки, перевершивши навіть Enron.

 

Наслідки скандалів з фальсифікацією у веденні фінансової звітності

 

Enron була сьомою за величиною компанією Америки, і на неї працювали 21 тис. Чоловік в 40 країнах світу. Після того як у 2001 році махінації керівників призвели до банкрутства компанії, тільки на головному підприємстві Enron в Техасі майже 5 тис. Осіб позбулися роботи, а 20 тис. Осіб втратили всі свої вклади в пенсійних фондах.

 

Серйозно постраждав і фінансовий ринок. Скандали в США відбувалися на тлі загального спаду в економіці і падіння курсу долара по відношенню до інших валют, навіть по відно-шенню до російського рубля. Деякі експерти навіть стали порівнювати економіку США з фі-нансовою пірамідою кшталт МММ.

 

Від звістки про величезні приписки в WorldCom залихоманило всі фондові ринки в світі. Серед інвесторів, як назвав те, що відбувається один з брокерів на франкфуртської біржі, ви-бухнув справжній "криза довіри".

 

При цьому в ході торгів особливо знизилися котирування акцій американських банків. Інвестори порахували, що телекомунікаційна компанія не зможе повернути борги своїм кре-

 

диторам - Citigroup, JP Morgan Chase і Bank of America, які за деякими даними становлять $ 795 млн. І в разі банкрутства WorldCom, банки просто будуть змушені збільшити списання втрат. В результаті акції Citigroup, впали на $ 2,12, або 5,4%, до $ 37. Акції J.P. Morgan знизи-лися на 4,4%, а акції Bank of America втратили в ціні 3,7%.

 

Спочатку впали курси акцій на європейських біржах, після чого в самих Штатах промисловий індекс Dow Jones впав на 100 пунктів нижче рівня в 9000 - таким він був на початку жовтня 2001 року, коли Америка тільки-тільки пережила трагедію 11 вересня.

 

Обвал на американському фондовому ринку не міг не позначитися на іншому світі. Фондові індекси переважної більшості країн продемонстрували різке падіння, а частина з них навіть досягла рекордних мінімальних рівнів за останні кілька місяців. Панічні продажі акцій відбу-валися на інших біржових майданчиках, починаючи з європейських і закінчуючи Південно-Східною Азією. Причому найбільш яскравим прикладом паніки став європейський індекс Eurotop 100, що опустився до мінімальної позначки з вересня 2001 року. Обвальним падінням завершилися і торги в Японії, де ведучий фондовий індекс Nikkei знизився на 4%.

 

Пішов вниз і долар, який підняв євро і ієну, але також опустив англійський фунт. Причому в курс долара досяг мінімального рівня по відношенню до євро за останні 28 місяців. Валютні інтервенції, проведені в його підтримку Банком Японії, не дали бажаного ефекту, та ієна і євро продовжили впевнено набирати у вазі по відношенню до американської валюти. В результаті

 

15 липня, вперше за час введення, - курс євро зрівнявся з курсом американського долара, а потім обігнав його.

 

Дещо пом'якшило падіння акцій заяву Комісії з цінних паперів США. Комісія розпорядилася, що тепер старші менеджери провідних американських компаній мають особисто до 25 серпня перевірити ще бухгалтерські документи своїх фірм за минулий та поточний роки, перш ніж подавати черговий квартальний звіт. Якщо після цього у звітності будуть виявлені порушення, компанії будуть звинувачені в шахрайстві, а їх керівники можуть потрапити за грати.

 

Ця заява відбулося на тлі прийняття нового закону Sarbanes-Oxley Act (SOX), яке було прийн-ято в рекордні терміни.

 

ВИСНОВОК

У кожної медалі є зворотний бік. У великих корпораціях є великі гроші, а там де є гроші - є злодії.

За результатами опитування найбільших компаній світу в 50 країнах, проведеного PricewaterhouseCoopers, 50% великих компаній (з кількістю працівників понад 1000 осіб) пос-траждали від корпоративних злочинів. Звичайно, розміри шахрайства в більшості цих компа-ній не йдуть ні в яке порівняння з шахрайством описаних вище компаній, однак вражає те, що

Звичайно, збільшення покарання і загроза відсидіти десяток років у в'язниці у багатьох відбило бажання маніпулювати з фінансової звітністю. Однак ті, хто продовжують шахраювати стали обережніше. Треба не давати зайвої можливості для здійснення подібних злочинів, адже нас-лідки такого шахрайства згубні для репутації компанії і навіть можуть збанкрутувати компа-нію. А в результаті банкрутства Enron 20 тис. Осіб втратили всі свої вклади в пенсійних фон-дах, тобто просто позбулися заслужених пенсій.

Навіть зараз не дивлячись на те, що відповідно до SOX компанія повинна мати електронну базу даних, в якій відбиваються всі зміни у звітності, за статистикою 21,3% шахрайств опиня-ються відомі абсолютно випадково.

Залишається сподіватися, що в майбутньому будуть знайдені соціальні та технологічні методи боротьби з корпоративним шахрайством, які зможуть викоренити його або хоча б зменшити разів у десять. Не хотілося б, що б фірма, в якій я буду працювати, розорилася через якогось шахрая, залишивши мене без роботи і без пенсії.