Дисципліни:
Курсова робота
На тему:

Розробка серії технологічних моделей одягу - жакет жіночий.

Дисципліна: Конструкторська підготовка виробництва
ВНЗ:КНУТД
Формат: Word Doc

Переглядів: 23065 Додано: 2013-09-11
Частина тексту

Зміст


Вступ
1. Формування вимог до проектування серії моделей
2. Розробка ескізів моделей
3. Прогнозування показників технологічності на стадії розробки ескізу
4. Аналіз конструктивних і технологічних рішень моделей серії на стадії проектування
5. Розробка пропозицій щодо поліпшення технологічності моделей
6. Підготовка проектно-конструкторської документації на модель
Висновки
Додатки
Література

Вступ

Мода розвивається і змінюється дуже швидко. То вона нестримно виривається вперед, то знову повертається до вже забутих етапів свого розвитку. Дизайнери настільки захопилися створенням одягу, що придумують запаморочливі речі, які вимагають високопродуктивного устаткування, технології і особливих конструктивних рішень.

Кожна модель одягу проходить тривалий процес від початку свого проектування та виготовлення до запуску на ринки. При масовому виробництві швейних виробів, вирішальна роль належить підготовці технологічних конструкцій, які сприяють підвищенню технологічності і економічності виробництва. Впровадження технологічних конструкцій не можливе без правильного аналізу моделей одягу з погляду їх конструктивної технологічності. Цей аналіз проводять на декількох стадіях: стадії технічної пропозиції, ескізного проекту, технічного проекту. Показники значень технологічності можна прогнозувати. Прогнозування дає можливість внести зміни ще в ескізах для підвищення технологічності та економічності моделей.

Розробка будь-якої нової моделі одягу починається з дослідження ринку та вимог споживача. Проводиться аналіз сучасних тенденцій в моді та актуальність обраного асортименту одягу. Визначаються стандартизовані технічні вимоги до виробу. Необхідно визначити, чи буде товар конкурентоспроможним. Тобто проектування нової моделі одягу вимагає клопітливої роботи у сфері аналізу ринку, метою якого є отримання того результату, який очікується і який буде успішним.

Якщо виробництво виробів є їх виготовлення по існуючому опису, то проектування — це процес отримання такого опису. Проектування в сучасному розумінні — це сукупність(комплекс) робіт по створенню нового зразку, включаючи дослідження, техніко-економічні розрахунки і обґрунтування, створення ескізів, моделей, розрахунків і побудування креслень виробів і деталей, виготовлення і випробування дослідних зразків.

Вирішення задач, що стоять перед швейною промисловістю, вимагає великих і глибоких знань від конструкторів. Без цих знань неможливо упроваджувати нові технологічні процеси швейного виробництва, необхідний для виготовлення одягу високої якості. Рівень конструкторської підготовки виробництва залежить від організації процесу проектування, відпрацьованості методів аналізу і контролю кожного з етапів та визначення складу технічної документації.

Основними задачами конструкторської підготовки виробництва є розробка нових моделей одягу, планування послідовності нових моделей, проектування їх конструкції, відпрацювання їх конструкції на технологічність з удосконаленням технології виготовлення. Основна задача інженера-конструктора на етапі конструкторської підготовки виробництва полягає в тому, щоб естетично довершений виріб, максимально зручний та комфортній, при цьому технологічний, економічний та надійний в експлуатації.

Мета курсової роботи – закріпити та розкрити знання у галузі конструювання і технології одягу, навчитися самостійно аналізувати моделі одягу з точки зору конструктивної технологічності та виконувати конструкторські види робіт, вивчити можливості прогнозування значень показників технологічності моделей з наступною доробкою ескізів з метою підвищення технологічності та економічності моделей.

1. Формування вимог до проектування серії моделей

Сучасний одяг є складним і різноманітним. Являючись одночасно предметом споживання людини й об’єктом виробництва, він має відповідати багатьом вимогам, які в кінцевому результаті визначають техніко-економічні характеристики виготовлення виробу і його якість. З розробки програми вимог до властивостей, яким має відповідати виріб, починається проектування будь-якого виробу. Умовно ці вимоги зводяться до задоволення комплексу споживчих та техніко-економічних вимог.

Споживчі вимоги включають: функціональні, естетичні, ергономічні, експлуатаційні.

Естетичні вимоги – це вимоги краси, витонченості і виразності зовнішньої форми, відповідність художнього оформлення одягу віку, тіло будові і зовнішності людини.

Функціональні вимоги: досконалість функціональності виявляється в тому, що виріб за своєю формою, конструкцією, покроєм, композицією відповідає не тільки своїй головній функції, а й зовнішньому вигляду та внутрішньому змісту людини, його статі та віку.

Ергономічні вимоги: виріб має забезпечувати комфортні параметри підодягового мікроклімату на протязі трьох годин експлуатації. Для виготовлення жакетів встановлюють такі вимоги до матеріалів: гарна повітропроникність і гігроскопічність, низька електризуємість. Жакети мають бути комфортними при свободі руху, з деякими обмеженнями, так як прилеглого силуету. Маса виробу не має бути великою, бо суттєво впливає на самопочуття людини.

Експлуатаційні вимоги: важливимпоказником якості одягу є його надійність, яка визначає довговічність та ремонтопридатність виробу. Для забезпечення необхідної якості потрібно, щоб матеріали, з яких виготовлені жакети, були міцними на розрив, це важливо передбачити на ділянках пройми, мати високу зносостійкість. Зносостійкість характеризується волокнистим складом, поверхневою щільністю та видом переплетення. У відповідності з вимогами експлуатації деякі ділянки виробу потребують підвищення жорсткості, для цього використовують прикладкові матеріали.

Техніко-економічні вимоги: вимоги стандартизації, уніфікації, технологічності, економічності. Вони визначають степінь технічного удосконалення конструкції, методів проектування і технології одягу з урахуванням затрат на його виробництво та споживання. Характеризуються трьома видами вимог:

Вимоги стандартизація і уніфікація: технічний прогрес і швидка зміна моди диктують необхідність різкого скорочення строків розробки і зниження витрат праці, засобів і матеріалів на створення і освоєння в виробництві нових моделей одягу при одночасному розширенні асортименту і покращенні якості. Найбільш актуальним є проектування не однієї моделі а серії моделей одягу, у виробництві якої застосовуються уніфіковані деталі та вузли.

Вимоги технологічності: технологічність характеризує ефективність конструкторських рішення для забезпечення високої продуктивності праці і економного використання матеріалів. В даному курсовому проекті використовується технологічна конструкція, яка забезпечує створення об’ємної форми виробу конструктивним шляхом з виключенням вимушеного формування і передбачає максимальне використання уніфікованих деталей і вузлів.

Економічні вимоги: економічні вимоги зв’язують між собою споживчі та техніко-економічні вимоги. Собівартість виробу на 85-90% залежить від вартості основних матеріалів, економія матеріалів досягається шляхом використання мінімальної площі лекал без порушення площі виробу у готовому вигляді.

Завдання на проектування серії моделей жакетів жіночих:

– вид виробу: жакет жіночий;

– призначення: повсякденний;

– сезон: демісезонний;

– кліматична зона: III А;

– умови експлуатації: для повсякденного носіння;

– стать: жіноча;

– тип споживача: жінка з середнім рівнем матеріального забезпечення;

– розмір: 84-92;

– зріст: 158-170;

– повнота група: IІI;

– вимоги до матеріалів: костюмна, сировинний склад – бавовна, рекомендовано хімічне чищення;

– вимоги до художньо-конструктивних рішень: відповідно до напрямку моди, науково-технічного прогресу та потреб споживача обрати найраціональніші конструктивні та композиційні рішення;

– вимоги до технології та обладнання: залежно від матеріалу, який використовується, удосконаленні методи обробки та сучасне високовиробниче обладнання, яке максимально зменшує використання ручної праці та час виготовлення;

– вимоги до оформлення та пакування: порядок маркування, упаковки, транспортування та зберігання даного асортименту виробів згідно з ГОСТ 25294-91 «Одежда верхняя костюмно-плательного ассортимента»;

– вимоги до складу та обсягу проектної документації: обумовлений нормативно-технічній документації згідно з ДСТУ 3321:2003 «Система конструкторської документації. Терміни та визначення основних понять».

2. Розробка ескізів моделей

Дуже важливо в процесі проектування дуже обрати той вид одягу, який споживач потребує найбільше або є найменш розповсюдженим. Спираючись на це і проаналізувавши сучасні тенденції моди, дослідивши сучасний ринок споживачів та їх потреби, для проектування серії моделей було обрано демісезонні жакети жіночі з бавовняної тканини повсякденного призначення для жінок молодшої вікової групи з середнім рівнем матеріального забезпечення. Відповідно до технічного завдання було обрано матеріал для виготовлення виробів, технологія обробки, характер та кількість членувань, складність конструкції, наявність конструктивно-декоративних та декоративних елементів.

Розробка ескізів серії моделей виконується методом розробки моделей на одній конструктивній основі. Цей метод найбільш ефективний. Суть цього методу полягає в тому що група моделей має різний зовнішній вигляд, Але має одну базову конструкцію, загальну для всієї групи силуетну форму.

Моделі серії, що проектується, представлені на рисунках 2.1-2.3, а в таблицях 2.1-2.3 наведені специфікації кожної з моделей.

Технічний рисунок жакету жіночого. Модель 1
Рисунок 2.1 – Технічний рисунок жакету жіночого. Модель 1

Опис зовнішнього вигляду моделі 1

Жакет жіночий повсякденний прямого силуету із костюмної бавовняної тканини довжиною до лінії стегон, з вшивним прямим рукавом.

Пілочка з талієвою виточкою та прорізною кишенею з лісточкою .

Спинка із середнім швом то талієвими виточками.

Комір стоячевідклідний з лацканом.

Застібка центральна на 2 гудзики і 2 прорізі петлі.

Рекомендовано для розміру 164-88-92.

Таблиця 2.1

Специфікація деталей моделі 1
Назва деталі Номер деталі Кількість
лекал деталей крою
1 2 3 4

Основна тканина

Пілочка

01

1

2

Спинка

02

1

2

Верхній рукав

03

1

2

Нижній рукав

04

1

2

Підборт

05

1

2

Верхній комір

06

1

1

Нижній комір

07

1

1

Обшивка горловини спинки

08

1

1

Лісточка

09

1

2

Підзор кишені

10

1

2

Підкладкова тканина

Пілочка

11

1

2

Спинка

12

1

2

Верхній рукав

13

1

2

Нижній рукав

14

1

2

Прокладкова тканина

Підкладка кишені

15

1

2

Прокладка пілочки

16

1

2

Прокладка до горловини та пройми спинки

17

1

2

Прокладка до лісточки

18

1

2

Прокладка підборту

19

1

2

Прокладка верхнього коміра

20

1

1

Прокладка нижнього коміра

21

1

1

Прокладка на підгин низу спинки

22

1

2

Прокладка до окату рукава

23

1

2

Прокладка на підгин низу верхнього рукава

24

1

2

Прокладка на підгин низу нижнього рукава

24

1

2

Прокладка обшивки горловини спинки

24

1

1

3. Прогнозування показників технологічності на стадії розробки ескізу

Роль правильної економічної оцінки швейних виробів на ранніх етапах їх проектування є дуже важливою, так як заздалегідь вона може визначити доцільність обраних моделей.

На етапі розробки ескізу моделі можуть бути оцінені за наступними показниками: кількість міжлекальних відходів Вн, сумарна площа лекал деталей виробу Sлек, ціна, собівартість, рентабельність та витрата матеріалів на одиницю виробу М.

Таблиця 3.1

Прогнозовані показники технологічності моделей залежно від соціологічно прийнятих факторів впливу

Фактор впливу

Умовне позначення

Модель 1

Модель 2

Модель 3

Вшивний рукав

Х1

1

1

1

Довжина рукава, см

Х4

59,0

59,0

59,0

Силует прямий

Х7

1

1

1

Число внутрішніх та накладних кишень

Х10

2

3

2

Наявність в моделі підборту

Х13

1

1

1

Довжина моделі, см

Х16

60,0

60,0

60,0

Обхват грудей третій, см

Х17

88,0

88,0

88,0

Було проаналізовано прогнозовані значення показників технологічності, вони виявилися однаковими для першої і третьої моделей і близькими до значень другої, оскільки регресійні рівняння дозволяють лише поверхнево виявити величини. Тому найбільш технологічне тіхнічне рішення визначимо точніше в четвертому розділі.

5. Розробка пропозицій щодо поліпшення технологічності моделей

За даними попередніх розділів було визначено технологічність моделей серії жакетів жіночих, значення показників якої не є дуже високими. Отже, як і будь-яка модель одягу, кожен з жакетів серії потребує рекомендацій щодо поліпшення його технологічності.

В жакеті жіночому моделі 1 не всі деталі є уніфікованими, хоча й за розрахунками показників технологічності саме ця модель посіла перше місце. Це надає моделі статусу «індивідуального виготовлення», тобто її виготовлення у масовому виробництві займатиме більше часу через використання не уніфікованих деталей. Отже, для покращення технологічності цього жакету слід замінити неуніфіковані деталі (кокетки пілочки) уніфікованими (наприклад, кокетками зі складками, як в моделях 2 і 3), або використати кокетки пілочок цієї моделі в інших, що надасть їм статус уніфікованих деталей.

Жакет жіночий модель 2 має кокетки пілочок із бантовими складками, що надає моделі меншої технологічності, оскільки виконання складок не тільки займає більше часу, але й за рахунок їх присутності збільшується площа лекал, а отже і матеріалу. Отже, для покращення технологічноті, тобто для спрощення конструкції, кокетки зі складками краще замінити звичайними кокетками.

В жакеті жіночому модель 3 є як і кокетки пілочок зі складками, так і додаткові деталі, що не є уніфікованими (деталі накладної кишені), саме тому ця модель посіла останнє місце, тобто є найменш технологічною за розрахунками. Отже, для поліпшення технологічності цієї моделі слід використовувати лише уніфіковані деталі та такі, які є найменш працемісткими: кокетки пілочок не повинні мати бантові складки, та накладна кишеня на правій пілочці не є обов’язковою, тобто її можна видалити.

6. Підготовка проектно-конструкторської документації на модель

В процесі виготовлення нових промислових виробів їх якість забезпечується розробкою і оформленням проектно-конструкторської документації (ПКД). Документація розробляється на конкретні вироби при наявності державних і галузевих стандартів, які встановлюють усі основні вимоги до групи виробів одного асортименту і містять вказівки щодо оформлення документації на конкретний вид продукції.

Конструкторські документи на швейні вироби у відповідності зі стандартами ЄСКД можна поділити на графічні та текстові. Ці документи мають достатню інформацію для розробки, виготовлення і контролю виробу, що проектується.

Головними вимогами до проектно-конструкторських документів є:

- відповідність форм документації її призначенню;

- простота використання;

- зручність збереження;

- швидкий пошук необхідної інформації.

Було підготовлено проектно-конструкторську документацію (ПКД) на найкращу з точки зору технологічності модель 1. ПКД складається з комплекту лекал-еталонів на модель М 1:1 (додаток В), документів «Технічного опису зразка моделі» (додаток Г) та креслення градації на 1 деталь, в даному випадку на рукав (додаток Д). Також надано моделювання моделі 1 в масштабі М 1:1 (додаток Е).

Технічний опис зразка моделі оформлено та на всі лекала-еталони нанесено необхідні позначення відповідно до стандартів.

Висновки

В даній курсовій роботі розроблено серію технологічних моделей одягу, а саме жакетів жіночих, при цьому моделі проаналізовано з точки зору конструктивної технологічності.

Розроблено ескізи серії моделей, виконано технічний опис та складено специфікацію деталей та лекал на всі моделі. Прогнозовано показники технологічності на стадії розробки ескізу та проаналізовано конструктивні й технологічні рішення моделей серії на стадіях проектування, що дало змогу обрати найкращу модель 1 з точки зору технологічності. Цю модель було побудовано та промодельовано у масштабі М 1:1, на неї підготовлено проектно-конструкторську документацію, яка складається з комплекту лекал-еталонів на модель М 1:1, документів «Технічного опису зразка моделі» та креслення градації на 1 деталь (рукав).

Також розроблено пропозиції щодо поліпшення технологічності моделей, рекомендовано внесення удосконалень, які не змінять зовнішний вигляд та не змінять композиційний устрій виробу.