Тактика ціноутворення
« Конспект лекцій з маркетингу
Процедури підвищення або зниження цін.
Фірма повинна ретельно вивчити вірогідні реакції споживачів і конкурентів, постачальників, дистриб'юторів і державних установ. Якщо необхідно швидко реагувати на зміни, що відбуваються, слід наперед планувати свої у відповідь заходи на можливі цінові маневри конкурентів
Знижка - це зниження прейскурантної ціни, пропоноване продавцем в тих ситуаціях, коли дії покупців сприяють зниженню витрат продавця. Найпоширеніші види знижок:
- знижка за кількість, що надається за придбання певної кількості товару (накопичувальна або ненакопичувальна);
- торгові знижки роздрібним і оптовим торговцям за виконання ними маркетингових функцій, сприяючих продажу товару;
- сезонні знижки - за придбання товару зовні сезону;
- знижки за терміновість оплати або за оплату готівкою («сконто»); знижки постійним покупцям і т.п.
Повернення - це виплати покупцям з боку продавців в обмін на товари або певні дії. Найпоширеніша форма повернення - торговий залік, тобто зниження ціни при наданні використаного виробу в часткову оплату за новий виріб.
Цінові стимули - це короткострокові знижки, що надаються з метою спонукати споживачів купити товар (на ярмарках, розпродажах, передсвяткові і т.п.).
Географічне коректування цінприпускає зміни ціни з урахуванням відмінності транспортних витрат залежно від місцеположення продавця і покупця (особливо актуальна для важких, громіздких вантажів). Розрізняють два різновиди таких цін: ціна франко-борт, тобто без оплати доставки, і ціна з доставкою.
Метод незакруглених цін припускає, що продавець коректує прейскурантну ціну так, щоб вона закінчувалася на непарну цифру - типу 0,99; 1,99; 2,99. Цей метод називають також психологічним ціноутворенням.
Страхування ціни припускає три групи заходів:
- застереження про підвищення ціни (hausse) - будь-яке підвищення ринкової ціни приводить до підвищення ціни, зафіксованої в контракті;
- застереження про пониження ціни (baisse) - будь-яке пониження ринкової ціни приводит до пониження ціни, зафіксованої в контракті;
- застереження про будь-яку зміну ціни (hausse-baisse).
Фірма повинна ретельно вивчити вірогідні реакції споживачів і конкурентів, постачальників, дистриб'юторів і державних установ. Якщо необхідно швидко реагувати на зміни, що відбуваються, слід наперед планувати свої у відповідь заходи на можливі цінові маневри конкурентів.