![]() | На тему: | Опрацювання цифрових даних про рельєф засобами програмного пакету SURFER. |
Дисципліна: | Геоінформаційні системи і бази даних | |
ВНЗ: | НУ «ЛП» | |
Формат: | Word Doc |
Переглядів: 2523 Додано: 2013-03-05
Частина тексту
Мета роботи: 1. Ознайомитись з технологічними аспектами процесу збору інформації про топографічну поверхню.
2. Вивчити технологію опрацювання даних в середовищі пакету SURFER.
Частина №1
1. Збір інформації про поверхню за допомогою дігітайзера.Для цього оцифровуємо карту, визначаємо координати точок на горизонталях (X,Y,Z). Отримані дані вписуємо в таблицю яка міститиме 3 колонки X Y Z (тобто A B C). Таблицю зберігаємо в файл з розширенням .dat
2. Формуємо регулярну сітку.
Для цього виберемо в рядку головного меню програми пункт «GRID» а потім меню «Data….» У зявившомуся вікні обираємо нашу таблицю, яка повинна бути збережена в файл з розширенням .dat (sheet1.dat) і натискаємо OK. Після натиснення кнопки OK з’явиться вікно в якому необхідно буде обрати параметри нашої таблиці.
В пункті «Data Columns» в рядках Х: ; Y: ; Z: ми обираємо яка з колонок в раніше-створеній нами таблиці буде відповідати координатам X,Y,Z, відповідно.
В пункті «Gridding Method» важливо обрати метод побудови сітки «Kriging», як вказано на малюнку.
В пункті « X Direction і Y Direction » встановлюємо мінімальні і максимальні значення а також через скільки будуть проінтерпульовані горизонталі.
3. Будуємо горизонталі по даним таблиці.
Для цього обираємо в рядку головного меню програми пункт «MAP» а потім меню «contuor….». програмою файл, який матиме таку саму назву як і таблиця, але з розширенням GRD.
Після натиснення OK з’явиться вікно в якому можна вибрати параметри майбутньої карти:
- в колонці Level обираємо висоту з якої починатиметься і закінчуватиметься наша карта.
- в колонці Line обиремо колір ліній якими будуть наведені горизонталі.
- в колонці Fill обираємо колір, яким буде зафарбовано відповідні інтервали висот. Цей пункт буде активізовано якщо обрати пункт Fill Conturs.
- в колонці Label обиремо які горизонталі необхідно підписати.
- в колонці Hach обираємо параметри напрямних рисок висот, їх напрямок, довжину, на яких горизонталях позначати.

Для цього обираємо в рядку головного меню програми пункт «MAP» а потім підпункт меню «Shaded Relief…. З’явиться вікно в якому необхідно буде обрати створений програмою файл, який матиме таку саму назву як і таблиця, але з розширенням GRD. Після натиснення OK з’явиться вікно в якому можна вибрати параметри майбутньої карти. Задаємо парметри горизонтального і вертикального нахилу сонця, натискаємо ОК і одержимо світло-тіньове зображення рельєфу:

Для цього обираємо в рядку головного меню програми пункт «MAP» а потім підпункт меню «Surfase Plot….» З’явиться вікно в якому необхідно буде обрати створений програмою файл, який матиме таку саму назву як і таблиця, але з розширенням GRD. Після натискання ОК відобразиться наступне вікно. В ньому зазначається відображення координат X Y Z, згладження ліній, колір горизонталей,кольорова шкала, висотні лінії . Після натискання ОК отримаємо 3D модель нашої карти.

В меню Grid вибираємо підпункт Residuals. Вибираємо колонку D. Натиснувши ОК отримаємо наступну табличку що і є розрахунком точності побудови регулярної сітки.