Дисципліни:

Інженерні мережі. Роль інженерних мереж в структурі міста та підприємства


« Лекції з дисципліни «Інженерні мережі та комунікації»

1. Призначення підземних мереж.

Вода потрібна людині для:

• використанні під час ведення господарства;

• пиття та приготування їжі;

• санітарно-гігієнічних потреб;

• застосування у промисловості;

• гасіння пожеж тощо.

Мережі водопостачання – для транспортування води до місць її споживання в населених пунктах і на промислових підприємствах.

Каналізаційні мережі – для організованого відведення забруднених стічних вод.

Каналізаційні мережі складаються з: внутрішніх каналізаційних мереж в будівлях, внутрішньо-квартальних та вуличних мереж, по яких стічні води відводяться за межі житлової забудови до очисних споруд, після яких їх випускають у водойми.

Теплова енергія відіграє величезну роль у житті людини. Тепло та чисте повітря сприяють підтримці в житлових, комунальних і виробничих приміщеннях найбільш сприятливих умов для життя та діяльності людей.

Мережі теплопостачання – комплекс споруд і пристроїв, які необхідні для виробництва тепла, його транспортування і споживання. Система теплових мереж у підземному господарстві вимагає для свого розміщення певних умов.

Газ широко використовують для різних потреб:

• в побуті;

• для господарсько-комунальних потреб;

• в промисловості тощо.

Від місця видобутку до місця споживання газ транспортують по мережі трубопроводів, на якій улаштовують споруди різного призначення.

Існування сучасних міст неможливо без електропостачання. Електрична енергія необхідна для промислових, будівельних, комунальних, побутових та інших потреб. Тому в підземному господарстві міст є розгалужені електричні мережі.

Роздільне прокладання підземних мереж вимагає значних капіталовкладень, витрат праці й створює в населених пунктах значні труднощі для руху транспорту і пішоходів у період будівництва, ремонту й експлуатації цих мереж. Тому в останні роки часто влаштовують підземні колектори і тунелі для сумісного прокладання в них мереж різного призначення.