Дисципліни:

Пневматичні установки


« Лекції з дисципліни «Інженерні мережі та комунікації»

Пневматичні установки призначені для регулювання нерівномірності водоспоживання і створення необхідного напору у водомережі.

В пневмоустановках необхідний напір створюється тиском стисненого повітря на поверхню води в герметично закритих сталевих резервуарах.

Є дві системи пневмоустановок:

• змінного тиску (рис. 6.15 А);

• постійного тиску (рис. 6.15 Б).

Більшого поширення набули пневмоустановки змінного тиску. Така установка складається з двох герметичних резервуарів – повітряного і водяного, які між собою з’єднані перепускним трубопроводом з вентилем.

Схема пневматичної установки

Рис. 6.15. Схема пневматичної установки: А – перемінного тиску; Б – постійного тиску: 1 – повітряний резервуар; 2 – компресор; 3 – перепускний трубопровід; 4 – вентиль; 5 – зворотній клапан; 6 – водяний резервуар; 7 – поплавковий клапан; 8 – засувка; 9 – трубопровід; 10 – редуктор

Для наповнення резервуару повітрям застосовують компресор. Перепускний трубопровід закінчується зворотнім клапаном, який запобігає попаданню води до повітряного резервуару. Окрім цих клапанів, встановлюють іншу арматуру: електроконтактні манометри, які слідкують за тиском і автоматично вмикають пожежні насоси, запобіжний клапан для запобігання утворення вакууму, засувки та водомірне скло.

Принцип роботи: Відкривають засувку і заповнюють водою гідрорезервуар, з якого повітря витісняється у пневморезервуар. Закривають засувку і компресором підкачують повітря в пневмобаку до розрахункового тиску. В ході експлуатації вода буде витіснятися під дією повітря в мережу внутрішнього водопроводу. В процесі роботи і витрати води тиск повітря падає і в момент посадки поплавкового клапана буде мінімальним. Досягнення тиску до максимальної межі здійснюється компресором. Таким чином, установка працює в режимі змінного тиску.

В малих установках, з побутовою метою застосовується лише один повітряно-водяний резервуар. В наш час такі установки широко застосовують для отримання постійного напору води у мережі водопостачання приватних осель, котеджів, дачно-садових кооперативів, тощо. Пріоритет в цьому належить провідним компаніям Німеччини та Італії: Віло, Грюндфос, Ноччі. Правда, є деякі спроби і вітчизняних виробників, але вони поки що базуються на збиранні аналогічних установок на імпортних комплектуючих. Зокрема, це Львівське підприємство «Волком», яке продукує гідропневмоустановки «Гідроджет».