Дисципліни:

Сміттєпроводи


« Лекції з дисципліни «Інженерні мережі та комунікації»

Крім рідких відходів, які видаляють через санітарні прибори в каналізацію, як правило є тверді відходи рослинного і тваринного походження:

• залишки їжі;

• овочів та фруктів;

• кістки;

• папір;

• ганчір’я тощо.

В середньому на 1 жителя накопичується 0,5…1 кг сміття за добу. Своєчасне видалення сміття необхідне для боротьби з хвороботворними мікроорганізмами, які є збудниками небезпечних хвороб.

В житлових будинках висотою 5 поверхів і більше влаштовують сміттєпроводи або механізовані установки для сміття.

На практиці застосовують наступні основні способи видалення сміття:

- холодні сміттєпроводи;

- гарячі сміттєпроводи;

- подрібнювачі для сміття;

- спуск сміття в каналізацію.

Схема сміттєпроводу в будівлі

Рис. 19. Схема сміттєпроводу в будівлі: 1 – шибер; 2 – ствол; 3 – щітка; 4 – вентиляція; 5 – верхня камера; 6 – трос; 7 – лебідка; 8 – приймальний клапан; 9 – нижня камера; 10 – водопровідний кран для поливу; 11 – раковина; 12 – трап; 13 – каналізація; 14 – бункер для сміття

Холодні (сухі) сміттєпроводи влаштовують в стіні, яка виходить на сходову клітку, у вигляді вертикального каналу (шахти) діаметром

400…500 мм із азбестових або залізобетонних труб (рис. 19). Такі сміттєпроводи влаштовують одночасно з будівництвом будинку.

Верхню частину сміттєпроводу виводять на горище і обладнують пристроєм для прочищення в разі засмічування шахти, а також для періодичної дезінфекції внутрішньої поверхні каналу.

Стволи сміттєпроводів неможна розташовувати в зовнішніх стінах будівель, оскільки вони неминуче охолоджуються і промерзають, а також в них утворюється зворотна тяга. Сміттєпровід слід розташовувати таким чином, щоб один ствол обслуговував не менше двох квартир.

Для скидання сміття в стіні ствола встановлюють герметичні сміттєпровідні клапани (рис. 20), які виготовляють з сталі або чавуна з гумовим ущільненням. Їх влаштовують у вигляді сектора, що обертається на висоті 0,8…1 м від підлоги до низу клапана. Будова клапана унеможливлює надходження запаху та пилу під час скидання в шахту сміття. Розміри клапана в межах 0,2…0,3 м.

Приймальний         клапан сміттєпроводу

Рис. 20. Приймальний клапан сміттєпроводу: 1 – азбестоцементна труба; 2 – чавунний раструб; 3 – прокладка; 4 – гума; 5 – завантажувальний клапан

Внизу канал сміттєпроводу закінчується сміттєприймальною камерою, яка розташована в підвалі або на першому поверсі будівлі і має вихідні двері на подвір’я. Мінімальні розміри камери: висота 2,5 м, ширина і довжина по

1,5…2,0 м. Загальну площу камери слід приймати не менше 3 м3 на першому поверсі та не менше 4 м2 в підвалі. Об’єм бункера розраховують на трьохдобову кількість сміття, хоча бункер повинен очищуватись кожен день. Зимою в камері підтримується температура до 120С за допомогою приладів опалення.

Гарячий сміттєпровід відрізняється тим, що сміття зі ствола потрапляє в піч де його спалюють, а стволи одночасно служать коминами для видалення продуктів згорання. Стволи і піч для спалення сміття викладають з цегли. Для більш інтенсивного горіння вертикальну решітку ставлять так, щоб повітря, яке надходить з піддувала, обтікало гарячу масу сміття збоку та зверху. Ствол у верхній частині переходить у звичайний комин.

Сміття спалюють один раз на добу, як правило вночі. Решту часу гарячий сміттєпровід працює як звичайний холодний. Під час спалювання сміття стволи добре дезінфікуються гарячими газами, температура яких сягає 2000С. До недоліків цих систем відноситься складність експлуатації (необхідно виводити 30…40 % попелу та шлаків, а також необхідно добавляти додаткове паливо). Гарячі сміттєпроводи слід рекомендувати в лікувальних закладах, де необхідне знищення та знезараження різних відходів.

Незначні домові відходи видаляють шляхом їх подрібнення, розбавлення водою і скидання в каналізацію. Це можливо, оскільки його сплавлення по каналізаційній мережі і оброблення на очисних спорудах не створюють особливих незручностей в роботі каналізаційної мережі.

Подрібнювач сміття може перемелювати м’які та тверді харчові відходи. Розхід води для перетворення сміття в рідку масу складає приблизно 8…10 л води. Недоліком мокрих сміттєпроводів є:

• недостатня гігієнічність;

• великий розхід води;

• великий розхід електроенергії.