Дисципліни:

Схема каналізації та її елементи


« Лекції з дисципліни «Інженерні мережі та комунікації»

Каналізація включає такі основні елементи (рис. 4):

• внутрішню каналізаційну мережу в будівлях;

• зовнішню каналізацію подвір’я або внутрішньо-квартальну каналізаційну мережу;

• зовнішню вуличну каналізаційну мережу самопливну;

• насосні станції для перекачування стічних вод і напірні водогони;

• споруди для очищення та утилізації стічних вод;

• випуски стічних вод у водойми.

Розріз внутрішньої водовідвідної мережі

Рис. 4. Розріз внутрішньої водовідвідної мережі: 1 – приймач стічних вод; 2 – відвідні труби; 3 – стояк; 4 – витяжна труба; 5 – гідравлічні затвори; 6 – випускна труба; 7 – водовідвідна мережа подвір’я; 8 – контрольний колодязь; 9 – з’єднувальні гілки; 10 – колодязь міської мережі

Щоб унеможливити проникнення газів з каналізаційної мережі в приміщення, приймачі стічної води блокують сифонами (гідравлічними затворами). Останні є або конструктивними елементами санітарних приладів (унітаз, біде, трап тощо), або їх встановлюють під санітарними приладами, як самостійні елементи (під раковинами, умивальниками, ванними тощо).

Каналізаційні мережі подвір’я А та квартала Б

Рис. 5. Каналізаційні мережі подвір’я А та квартала Б: 1 – випускна труба; 2 – каналізаційна мережа подвір’я; 3 – каналізаційна мережа вулиці

Кожен каналізаційний стояк є не лише трубопроводом, який відводить стічні води, але й елементом, через який виводять гази (вентиляція) з міської каналізаційної мережі. Різниця температури зовнішнього повітря та повітря в каналізаційних колекторах створює умови для тяги.

Каналізація подвір’я або внутрішньо-квартальна каналізаційна мережа закінчуються контрольним колодязем, який розташовують біля межі подвір’я або квартала.

Стічна рідина після контрольного колодязя по з’єднувальній гілці надходить в каналізаційну мережу вулиці, а дальше по мережі самопливом направляється на очисні споруди, а вже очищену рідину спускають у водойми після знезаражування. В разі, якщо рідину неможливо відвести на очисні споруди самопливом, то влаштовують насосні станції перекачки. При цьому насосами перекачують стічні води на очисні споруди або в розташовані вище ділянки мережі. Умовно чисті стічні води, які дуже мало забруднені і атмосферні опади спускають найкоротшими шляхами у водойми без очищення (при роздільних системах).

Основні елементи каналізаційної мережі

Відвідні труби – це труби для відведення стічних вод від приймачів в стояки. Їх прокладають по стінах, по стелі, або по підлозі.

Стояки – це вертикальні труби, які встановлюють по всій висоті будівель в місцях розташування санітарних приладів якомога ближче до унітазів, оскільки з них надходить найбільш забруднена рідина.

Випускна труба – це труба, в яку стікає стічна рідина з окремих стояків або групи стояків і виводиться за межі будинку до найближчого оглядового колодязя водовідвідної мережі.

Витяжні труби – це труби, які є продовженням стояків і які виводять за межі покрівлі будинку на висоту не менше 0,7 м.

Вентиляційні стояки – встановлюють в житлових та громадських спорудах в тих випадках, коли розрахунковий розхід в каналізаційних стояках d = 100 мм – більше 9 л/с. Вентиляційні стояки гарантують збереження гідравлічних затворів біля приймачів, оскільки перепуски в стояках на відвідних трубах врівноважує тиск повітря.

Ревізії та прочистки необхідні для обслуговування каналізаційної мережі.

Під час промивки, прочистки та ремонті мережі необхідно строго дотримуватись правил техніки безпеки, оскільки деякі гази, які виділяються із стічних вод (метан, вуглекислий газ, пари бензину тощо) небезпечні для здоров’я людини, а деякі є вибухонебезпечні. Шкідливі гази видаляють відкриваючи два сусідні оглядові колодязі або за допомогою ручного вентилятора. При необхідності користуються засобами індивідуального захисту органів дихання та шкіри (ізолюючі протигази, захисні костюми).

Оглядові колодязі – призначені для спостереження та обслуговування каналізаційної мережі.

Оглядові колодязі виготовляють з бетону, залізобетону або рідше – з цегли. Вони можуть бути круглими, або прямокутними (на трубопроводах діаметром більше 600 мм). Колодязі споруджують в місцях поворотів мережі, або в місцях приєднань інших ліній водовідведення. На прямих ділянках відстань між оглядовими колодязями повинна бути:

• для труб діаметром від 150 до 600 мм – 50 м;

• для труб діаметром більше 600 до 1400 мм – 100 м;

• для труб діаметром більше 1400 мм – 150 м.

Колодязі

Рис. 6. Колодязі: А – каналізаційний колодязь із залізобетонних кілець; Б – перепадний колодязь із залізобетонних кілець; В – колодязь для прийому дощу

Перепадні колодязі споруджують в таких випадках:

- для зменшення глибини закладення трубопровода;

- для зменшення швидкості руху стічної води в місцях приєднання бокових ліній до колектора, що залягає на великій глибині;

- при перетинах з підземними спорудами;

- при затоплених випусках на останньому перед водоймою колодязі.