Дисципліни:

Водонапірні башти і гідроколони


« Лекції з дисципліни «Інженерні мережі та комунікації»

Водонапірні башти призначені для регулювання відмінності в графіках роботи НС-2 та водоспоживання, зберігання НПЗ та створення необхідного напору у водомережі (рис. 6.14 А).

Основними елементами будь-якої водонапірної башти є:

• резервуар, або бак;

• підтримуюча конструкція.

Висота підтримуючих конструкцій становить, як правило 15…30 м і дуже рідко перевищує 30 м. Іноді башти можуть мати декілька баків на різній висоті (при наявності декількох мереж з різним напором). Підтримуючі конструкції водонапірних башт виконують з різних матеріалів (сталь, залізобетон, цегла, дерево тощо).

Водонапірні башти: А – шатрового типу; Б – гідроколона

Рис. 6.14. Водонапірні башти: А – шатрового типу; Б – гідроколона

Водонапірні башти часто влаштовують у випадках, коли спостерігається значна нерівномірність споживання води містами протягом доби і подачі її насосами. Коли насоси подають води більше, аніж її витрачається, надлишок надходить до ВБ, а якщо витрата води є більшою, ніж подача насосів, то вода надходить з башти. Окрім того, напірно-регулюючі споруди призначаються для зберігання запасів на пожежогасіння. Спорудження ВБ буде виправданим при добовій витраті води до 50000 м3.

Розрізняють ВБ із шатром та гідроколони. Влаштування шатра здійснюють для запобігання замерзання води в башті і частково від її засмічення. Якщо башти розташовують в сприятливих кліматичних умовах, то шатра не потрібно.

Влаштування: фундамент, ствол, шатро, бак, подавальний та відвідний трубопроводи, переливна труба.

Гідроколона – резервуар відповідної висоти, який встановлений на поверхні землі, в якого ствол та бак заповнені водою (рис. 6.14 Б). При нормальнім режимі роботи використовується лише верхній об’єм колони, який забезпечує підйом води на необхідну висоту, а нижній об’єм колони – для зберігання аварійного запасу води. Перевага в тому, що весь ствол колони заповнений водою, але із зниженням рівня води в колоні різко падає тиск.

Через специфіку водопостачання найбільшого поширення гідроколони отримали в металургійній промисловості.

Гідроколони споруджують в основному зі сталі, рідше із залізобетону. Протипожежні вимоги до BБ при проектуванні:

• BБ обладнують власним блискавкозахистом;

• в сільських населених пунктах і на тваринницьких фермах при невеликих витратах в баках ВБ зберігається запас води на час 3 год. гасіння пожежі. В цьому випадку місткість баку визначається так само як і місткість РЧВ;

• для водогонів високого тиску ВБ повинна автоматично відключатись в момент пуску пожежних насосів;

• на відвідному трубопроводі влаштовуються пристрої для відбору води автоцистернами і автомобільними насосами;

• в сільській місцевості ВБ повинні обладнуватись спеціальним колодязем зі стояком з двома з’єднувальними головками діаметром 80 мм або установкою ПГ;

• водонапірні башти повинні бути забезпечені під’їздом і пристосовані для відбору води пожежною технікою будь-якої пори року. На корпусі водонапірної башти слід наносити позначення, яке вказує місце розташування пристрою для забирання води пожежною технікою;

• не допускається використовувати для побутових, виробничих та ін. господарських потреб протипожежний запас води, що зберігається у водонапірних баштах, водоймах та ін. ємкісних спорудах.